11 Şubat 2019 Pazartesi

İşten ayrıldığınız tarihte zamanaşımı süresi 10 yıldı

Yazarın Tüm Yazıları


Soru: 2009 yılında işgücü kaybından emekli oldum. Engelli emekliliğin de kıdem tazminatı ödemesi olmuyor mu? Hala böyle bir hakkımız var mı?

B.Uğur GÖKÇEER

Cevap: Kıdem tazminatını işveren öder. 2009’da emekli olduğunuz tarihte, son olarak çalıştığınız işyerindeki çalışma sürenize ilişkin olarak kıdem tazminatınızın son işverence ödenmesi gerekiyordu. Zamanaşımı süresi 5 yıl. Ancak emekli olduğunuz tarih itibariyle kıdem tazminatın da 10 yıllık zamanaşımı süresi vardı. Son işyerindeki çalışma sürenize ilişkin olarak kıdem tazminatı almamışsanız, 10 yıllık zamanaşımı süresi dolmadan hakkınızı arayabilirsiniz.

 

Dul yetim aylığı alırken vefat eden için cenaze ödeneği alınabilir mi?

Soru: Annem yakın bir zamanda vefat etti. Babamın üzerinden SSK’dan dul maaşı, dedemin üzerinden Emekli Sandığından yetim maaşı alıyordu. Söylediğim her iki kurumdan da ölüm yardımı alabiliyor muyuz? Ya da başka bir işlem yapmam gerekir mi? Konu hakkında bilgilendirirseniz çok memnun olurum?

Salih GÜNEN

Cevap: SSK’da Cenaze yardım ödeneği, emekli ile adına en az 360 gün malullük yaşlılık ve ölüm sigortası primi ödenmiş olan sigortalının vefat halinde, eşine, eşi yoksa çocuklarına, çocukları da yoksa ana ve babasına, ana ve babasında yoksa kardeşlerine ödenir.  Bu kişilerin olmaması ve cenazenin gerçek ve tüzel kişiler tarafından kaldırılması halinde, tarifede belirlenen cenaze yardımı ödeneği tutarını aşmamak üzere, belgelere dayanan masraflar; masrafı yapan gerçek veya kişilere ödenir. SSK’da dul veya yetim aylığı alanın vefatı halinde, cenaze yardım ödeneği ödenmez.  

Emekli Sandığında ise durum biraz  faklı. Memur emeklisinin vefatı halinde; cenaze yardım ödeneği eşe, eş yoksa çocuklarına, çalışan memurun vefatı halinde eşine, yoksa çocuklarına veya çalışan memurun eşi veya çocuklarının vefatı halinde, çalışan memura cenaze yardım ödeneği ödenir. Ancak Emekli Sandığından Dul veya Yetim aylığı alanın vefatı halinde,  hak sahiplerine cenaze yardım ödeneği ödenmez.

 

Babanız 62 yaşı dolduracak

Soru: 4 Nisan 1962 doğumlu babam 1 Ocak 2004 ‘te 4/b tarım sigortalı  oldu.  Aralıksız 5400 prim gün prim ödemesini doldurdu. Acaba ne zaman emekli olabilir?

Soner KARŞI

Cevap: Babanız 4/b statüsünde(Bağ-Kurda) yaş haddinden emekli olmak için 5400 gün prim ödeme ve 62 yaş şartlarına tabi. Prim ödemesi yeterli olduğundan 62 yaşını dolduracağı 4 Nisan 2024’de emekli olabilir.

 

26 yaşındaki erkek çocuk babadan aylık alamaz

Soru: 26 yaşında erkek çocuğuyum. Emekli olan babam yeni vefat etti. Babamın emekli maaşını almak istiyorum. Acaba nasıl alırım? 

Oğuzhan KAPLANCAN

Cevap: Erkek çocuklar: 18 yaşını, orta öğretimde 20 ve yükseköğrenimde 25 yaşını doldurana kadar ana veya babasından ölüm(yetim) aylığı alabilir. 25 yaşınızı doldurduğunuzdan maalesef babanızdan aylık bağlatamazsınız.

 

55 yaşınızı dolduracağınız tarihte resen emekliye sevk edilirsiniz

Soru: 15 Ocak 1985 doğumluyum. Haziran 2009’da polis olarak göreve başladım. Şuan çalışıyorum. Ne zaman emekli olurum?

Mustafa TOPAL

Cevap: İlk defa 5510 sayılı Kanuna tabi 4/c sigortalısı olarak emekli olmak için: 25 tam yıl fiili hizmet süresi ve 60 yaş şartlarına tabisiniz. Hak kazanacağınız yıpranma sürenizin 3 yılı geçmemek üzere yarısı, emeklilik yaşınızdan düşülecektir. Ancak polis memuru olarak çalışmaya devam ettiğiniz sürece, 55 yaşınızı dolduracağınız tarihte resen emekliye sevk edilirsiniz.


Posta Gazetesi - 10.02.2019
Ekrem SARISU