11 Ocak 2022 Salı

Yeni Ekonomi Modeli ile cazip fırsatlar geliyor

Yazarın Tüm Yazıları


Hazine ve Maliye Bakanlığı görevine atandığında ülkemiz adına çok sevinmiştim.

İstanbul Siyasal'da başlayan eğitim hayatı ve devamında ilçe başkanlığı, milletvekilliği, genel başkan yardımcılığı ve bakan yardımcılığı ile devam eden siyaset serüveninin bir gün ülkemizin önemli bir Bakanlığı ile taçlanacağına inanıyordum.

Mütevaziliği, kadirşinaslığı, samimiyeti, bilgi ve tecrübesi ile bizlere her zaman örnek oldu.

Siyasal Vakfı'nın kadim mekanlarında sohbetine doyum olmayan, genç kardeşlerimizin rol modeli, İstanbul Siyasal'dan ağabeyim, siyasette yol arkadaşım Dr. Nureddin Nebati çok farklı bir bakanlık yapacağının sinyalini daha bakanlığın ilk gününde Eczacı kökenli CHP Milletvekili Özgür Özel'e verdiği cevapla gösterdi.

Eczacı kökenli CHP Milletvekili Özgür Özel'in, "Bugün Cumhuriyet Tarihi'nin en büyük ekonomik krizinde ekonominin başında, geminin dümeninde. kaptan ama kaptanlık belgesi, eğitimi yok. Kaptan ama kaptanlık tecrübesi yok." sözlerine cevaben, Nureddin Nebati, "Eczacı olup ekonomiyle ilgili plan bütçe komisyonlarında yer almamasına rağmen ekonomiyle ilgili yaptığı tespitlerle ilgili kendisini tebrik ediyorum." diyerek siyasete bir sıcaklık, samimiyet getirdi.

Yeni Türkiye Modeli

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye Ekonomi Modeli çerçevesinde gösterdiği üretim, ihracat ve istihdam odaklı programa tüm samimiyetiyle inanan Dr. Nureddin Nebati, yeni dönemdeki ekonomi politikalarının iş dünyasına aktarılması amacıyla ülkemizin önde gelen sanayi, finans ve ihracat sektör temsilcileriyle yürüttüğü toplantılara devam ediyor. Esasında iletişimin ne kadar faydalı olduğu Sayın Bakanın görüşmeleri ile daha iyi anlaşılıyor.

Bankacılar, İhracatçılar, Ekonomist ve Finansçılar, Sağlıkçılar, STK'lar, Kadın Girişimciler yanında ülkemizde önemli faaliyetlerde bulunan yatırımcılarla ve iş dünyası temsilcileriyle görüşüyor. İş dünyası, reel sektör temsilcileri ve sivil toplum kuruluşları (STK) tarafından kendisine iletilen talepleri hızlıca çözüyor veya bir takvime bağlıyor ve samimi bir şekilde çözüm bulmaya çalışıyor.

Türkiye Ekonomi Modeli'nin doğru bir model olduğunu her ortamda ifade eden Bakan Nebati, güçlü üretim ve ihracat kapasitesi ile Türkiye'nin yüksek miktarda doğrudan yabancı yatırım çeken önemli bir merkez haline gelme potansiyeli olduğunu dile getiriyor.

Yeni ekonomi modeli kapsamında yatırımcılar için cazip olanaklar hazırlanıyor. Türkiye Ekonomi Modeli ile birlikte üretim ve istihdam odaklı bir program amaçlanmakta olup, ihracatın artması da cari açığı kapatacak.

Mega Endüstri Bölgeleri ile doğrudan yabancı yatırımların ülkemize çekilmesi hedeflenmekte olup, bu da istihdam ve üretimi önemli oranda artması sağlanacak.

İhracat 2021 yılını ülke sayısı ve ürün çeşitliliği de artarak 225 milyar dolar ile kapayarak tarihi yüksek seviyeye ulaştı. Bu rakamın 1996 yılında yapılan ihracatın 9,5 katı olduğu görülüyor.

2022 yılı için 250 milyar dolarlık ihracat hedefi konuldu.

Bir yandan ihracatta rekorlar kırılırken öbür yandan da büyük yatırımlar yapılıyor.

Kur Korumalı TL Mevduat Programının Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından açıklanmasıyla birlikte TL hızla değer kazanmaya başladı. Piyasalardaki oynaklığın azaltılması ve makro ihtiyati tedbirlerin alınmasıyla birlikte reel sektörün önünü daha net görmesi sağlanacak.

İstihdam arttırıcı tedbirlerle birlikte özellikle kadın istihdamının artırılması amacıyla mesleki eğitim kursları ve işbaşı eğitim programları başta olmak üzere verilen destekler ve teşvikler artarak devam edecek.

Her yıl 950 bin gencimize iş ve istihdam bulmak gerekiyor. Bunun yolu da yatırımların desteklenmesiyle olabilir. 2022 yılı Türkiye'de yatırımların arttığı bir yıl olacak. Yakında ihracat, tarım, sanayi ve turizm gibi ülkemizin lokomotif sektörlerine ciddi destekler açıklanacak. 2022 yılı, yeni ekonomi modeline inanan ve yatırım fırsatlarını değerlendirenlerin yılı olacak.

 


www.resulkurt.com - 11.01.2022

  • Mevzuatta Son Çıkanlar