21 Kasım 2021 Pazar

Yaş beklemek üzere istifa için gereken hizmet süresi

Yazarın Tüm Yazıları


Eylül 2002'de MEB'de öğretmen olarak göreve başladım. İstifa edip emeklilik yaşımı beklemem için 20 yıl mı, 25 yıl mı sigortalı olmam gerekiyor? 20 yılımı doldurmam durumunda, istifa edersem kıdem tazminatı alabilir miyim? 25 yıl çalışmam gerekirse ve 20 yılı doldurup istifa edersem emekli olmak için ne yapmam gerekir? Yurt dışına gidip orda çalışırsam, Türkiye'de emekli olmak için ne yapabilirim? 20 yıllık çalışma sürem yanacak mı? 7000 prim günüm doldu.

Emeklilik için en az 25 tam yıl hizmet süreniz olması gerekiyor. 25 yılı tamamlamadan memuriyetten ayrılmanız durumunda, hizmet süresini tamamlamak için 4/a (SSK) ve/veya 4/b (Bağ-Kur) kapsamında prim ödemeniz gerekecek. Ancak 4/c (Emekli Sandığı) statüsünden emekliliğiniz için son 7 yıllık (2520 günlük) prim ödemenizin/fiili hizmet sürenizin fazlasının 4/c kapsamında olması gerekiyor.

Yurtdışına gidip çalışabilirsiniz, bu durumda Türkiye'deki çalışma süreniz yanmaz. Emekliliğiniz için gereken 25 yıldan eksik hizmet süreniz için yurtdışı hizmet borçlanması da yapabilirsiniz. Ancak borçlanacağınız yurtdışı çalışma süreleri 4/b kapsamında geçen sigortalılık süresi olarak değerlendirilir. Borçlanacağınız sürenin 1259 günü aşması halinde de 4/b statüsünden emekli olursunuz. 4/c statüsünden emekli olabilmeniz için 25 yılınızın dolmasına en fazla 1230 gün kaldığında memuriyetten ayrılırsanız, eksik hizmet sürenizi yurtdışı borçlanmasıyla tamamlayıp, 4/c statüsünden emekli olabilirsiniz.

Diğer yandan ülkemiz ile sosyal güvenlik sözleşmesi bulunan bir ülkede çalışmanız ve her iki ülkedeki hizmetleriniz birleştirilerek aylığa hak kazanmanız (25 yılı tamamlamanız) halinde, toplam hizmet süreleriniz üzerinden hesaplanacak emekli aylığınızın Türkiye'de ki hizmet sürenize tekabül eden kısmı, kısmi aylık olarak bağlanabilir.

Devlet memuriyetinde geçen hizmet süresi için kıdem tazminatı değil, emekli ikramiyesi ödenir. 4/c dışında diğer sigortalılık statülerinde de (4/a, 4/b, banka emekli sandığı gibi) çalışması olan ve hizmet süreleri birleştirilerek emeklilik, yaşlılık ya da malullük aylığı bağlananlara 4/c kapsamında geçen çalışmaları karşılığı emekli ikramiyesi ödenebilmesi için memuriyetlerinin 1475 sayılı (eski) İş Kanunu'nun 14. maddesinde belirtilen kıdem tazminatına hak kazanma şartlarına uygun olarak sona ermiş olması gerekiyor.

Memuriyetten ayrıldığınız tarih itibarıyla en az 7000 prim gününüz/hizmet süreniz olursa, kıdem tazminatına hak kazanma şartını sağlamış olursunuz. Memuriyetten istifa ederek kendi isteğinizle ayrıldığınızda, memuriyette geçen hizmet sürenizin her tam yılı için emekli ikramiyesine hak kazanırsınız. Bunun için istifa dilekçenizde, “1475 sayılı (eski) İş Kanunu'nun 14. maddesinde belirtilen kıdem tazminatına hak kazanma şartlarından, emeklilik için gereken yaş dışındaki şartları sağladığınızı” belirtmenizde yarar var.

 

Önce arabulucu sonra mahkeme

14 yıldır çalıştığım işyerinden 25. maddeden (kod 46) haksız yere, ispat ve delil olmaksızın, tutanak ve takip yaptıklarını söyleyerek, fakat herhangi bir zarar tespiti yapamayarak ve bu doğrultuda delil olmaksızın tazminatsız iş akdime son verdiler. 15 yıl 3600 günle kıdem tazminatımı almamam için savunmamı bile almadan aynı gün SGK'ya kod 46'dan çıkış bildirimimi yapmışlar. Mahkeme sürecini başlatmak için yapmam gereken bir şey var mı?

İşçi veya işveren alacağı ve tazminatı ile işe iade talebiyle iş mahkemelerinde açılacak davalarda, arabulucuya başvurulmuş olması dava şartıdır. Bu bağlamda, mahkemeye başvurmadan önce arabulucuya başvurmanız gerekiyor.

Arabuluculuk görüşmelerinden sonuç alamamanız durumunda mahkemeye başvurabilirsiniz.  Bu durumda, anlaşmaya varılamadığına ilişkin olarak arabulucu tarafından düzenlenecek tutanağın aslı veya arabulucu tarafından onaylanmış bir örneğini dava dilekçesine eklemeniz gerekiyor.

 


Sözcü Gazetesi - 21.11.2021

  • Mevzuatta Son Çıkanlar