11 Şubat 2019 Pazartesi

Her emekli doktora ilave ödeme yok

Yazarın Tüm Yazıları


Gazeteniz okuruyum. Bir süre önce emekli uzman doktorların maaşlarına 1 Ocak 2019’dan itibaren 2.000 TL ek zam olacağını yazmıştınız. Bugün maaşı çektik. Öyle bir zam söz konusu değil. Bu haber doğru değil miydi acaba? 

Sözünü ettiğiniz yazımda paylaştığım bilgi doğru. Ancak yazımda da belirttiğim gibi her emekli doktora ilave ödeme yok.

İlave ödeme, Emekli Sandığı Kanununa göre tabip ve diş tabibi kadro ve pozisyonları esas alınarak emekli, adi malullük veya vazife malullüğü aylığı bağlanmış olup, aylıklarıyla birlikte makam tazminatı ödenmesine hak kazanamamış olan tabip ve diş tabiplerine yapılıyor.

Bu bağlamda, yasada belirtilen kadro ve pozisyonlardan emekli olmayan, SSK veya Bağ-Kur statüsünden emekli olan, emekli olup sosyal güvenlik destek primi ödemek suretiyle çalışanlar dahil herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna tabi olarak çalışan tabip ve diş tabiplerine ilave ödeme yapılmıyor. İlave ödeme hakkınız olup olmadığını bu çerçevede değerlendirmelisiniz.

 

Annenize iki aylık bağlanmaz, tercih yapabilir

Annem ev hanımı. Babam Emekli Sandığından emekliyken 2016 yılında vefat etmesi nedeniyle anneme maaşı bağlandı. Anneme yine Emekli Sandığından emekli olup vefat eden babasından maaş bağlanabilir mi?

1 Ekim 2008 tarihinden önce Emekli Sandığı iştirakçisi olanların hak sahiplerine aylık bağlanmasında 5434 sayılı Emekli Sandığı Kanunu hükümleri uygulanıyor. 5434 sayılı Kanunun 94. maddesine göre de iki yönden aylığa hak kazananlara tercih ettikleri aylık bağlanıyor. Annenize, her ikisi de Emekli Sandığı emeklisi olan hem eşinden hem babasından aylık bağlanmaz, ancak eşinden ve babasından hak kazandığı aylıklar arasında tercih yapabilir.

 

2000 sonrası emeklilerin intibakında son durum nedir?

2000 Ocak ayında emekli olmuş, intibak yasası uygulanmadığı için mağdur biriyim. İntibak yasasından hiç bahsedilmez oldu. Hiç mi olur tarafı kalmadı, ne durumdadır, bilgilendirir misiniz?

2000 yılı ve sonrası emekli olanların emekli aylıklarına intibak uygulanması konusunda iktidarın şimdilik niyeti yok. Yargıtay’a yapılan başvuru da olumsuz sonuçlandı. Son olarak, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Türkiye’deki emeklilerin intibak beklentisinin insan hakları ihlali kapsamına girmediğini ve bu yüzden yetki alanının dışında kaldığını gerekçe göstererek, başvuruyu kabul etmedi. Yani reddetti. Hukuk yolları tükendi. Çözüm ancak iktidarın iradesine bağlı olarak yasa yapılmak suretiyle sağlanabilecek.Sözcü Gazetesi - 10.02.2019
  • Mevzuatta Son Çıkanlar